در بیشتر مواقع از کانال‌های فلکسیبل به‌دلیل داشتن قابلیت بالای اجرا، نسبت به زمان‌هایی که اصلا نمیشه کانال فلزی گرد و یا چهار گوش و یا کانال پلی‌اورتان اجرا کرد، می‌توان استفاده کرد. که این باعث کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی در زمان اجرا می‌شود. ولی می‌توان با یک نصب و اجرا اشتباه، به کلی اثر منفی روی سیستم ایجاد کرد. که باعث ایجاد افت فشار زیاد و نویزهای مزاحم می‌شود.

در بیشتر پروژه‌ها، کانال‌های تهویه مطبوع توسط طراح به‌صورتی طراحی می‌شوند که بالاترین راندمان جریان هوا با حداقل افت فشار را داشته باشد. اما موقع اجرا این امر عادی هست که نقشه‌های طراحی شده در محل پروژه به صورت 100درصد قابل اجرا نباشد. و این پیمانکار کانال‌ساز هست که باید بهترین راه‌حل و نتیجه و جانمایی برای کانال‌کشی رو پیشنهاد بدهد و بعد از تایید اجرا نماید.

کانال‌های فلکسیبل می‌توانند با قابلیتی که دارند تعداد زانوها را کاهش دهد و سرعت اجرا را بالا برد. کانال‌های فلکسیبل را به‌راحتی می‌توان به کانال‌های چهارگوش و کانال‌های اسپیرال نصب کرد. اما در صورت رعایت نکردن قوانین زیر می‌تواند به کلی سیستم کانال‌کشی را زیر سوال ببرد.

در پایان اجرای یک سیستم کانال‌کشی همراه با فلکسیبل ضرورت دارد که در پایان‌کار یک بازرسی چشمی توسط مهندس ناظر انجام شود.

با رعایت قوانین زیر به بهترین نتایج برسید.

1-در تمامی محل  اتصال‌ها از چسب‌ها و مواد آب‌بندی استفاده کنید.

کلیه کانال‌های انتقال هوا باید با مواد نسوز هوابندی شوند.کانال‌های فلکسیبل باید برای نصب از طوقه‌های فلزی استفاده کرد و به‌خوبی با بست بسته شوند و در نهایت با نوار چسب آلومینیومی محل اتصال و درز پوشانده شود. هدف انتقال هوای به محل موردنظر می‌باشد بدون نشت هوا.

2-از کانال‌های فلکسیبل فقط در موارد ضروری استفاده کنید

در سیستم‌های کانال‌کشی، اصطکاک هوا با بدنه‌ی کانال‌ها تاثیر منفی بسیار زیادی در جریان هوا می‌گذارد. برخلاف کانال‌های چهارگوش و کانالی‌های اسپیرال، کانال‌های فلکسیبل را می‌تواند به‌راحتی در طول‌های مختلف کشید و اجرا کرد. اما در نظر داشته باشید که در طول‌های زیاد کانال‌های فلکسیبل باعث افت بیشتر هوا می‌شود و چون کانال‌های فلکسیبل به خودی خود دارای سطح داخلی موج‌دار هستند می‌تواند به‌راحتی باعث اصطکاک بیشتر هوا شود. که روی جریان هوای خروجی تاثیر بسیار منفی خواهد داشت.

برای داشتن بهترین جریان هوا باید تا حدامکان کوتاه‌ترین و مستقیم‌ترین مسیر را انتخاب کنید. بنابراین از خم‌های تیز بپرهیزید و تا جایی که امکان دارد کانال‌های فلکسیبل را بکشید که سطح داخلی صافی به وجود بیاید.

sepeh-tahvieh.com


3-از تابیده‌گی و پیچ خوردن کانال‌های فلکسیبل پرهیز کنید.

جریان هوا در کانال‌های فلکسیبلی که پیچ‌های تیز و تابیدگی دارند به سختی انجام خواهد شد. و باعث کاهش شدید جریان هوا و گاهی اوقات ایجاد نویزهای مزاحم خواهد شد که این‌ها هیچ‌کدام آسایش مشتری را به همراه نخواهد داشت.

در خیلی از پروژه‌ها مشاهده شده که در اثر خم شدگی کانال‌های فلکسیبل، جریان هوا مسدود شده است. لذا حتما نیاز هست قبل از پوشاندن کانال‌ها و دیگر تاسیسات توسط سقف کاذب، کانال‌های فلکسیبل اجرا شده از نظر نشتی، تابیدگی و.... توسط ناظر بررسی شود.

sepeh-tahvieh.com


4-نصب کانال‌ها توسط ساپورت‌های مناسب و قابل اطمینان

در زمان عبور جریان هوا از داخل کانال‌های فلکسیبل، امکان حرکت کانال‌های فلکسیبل روی سقف و یا به اصطلاح شلاق زدن روی سقف را می‌تواند داشته باشد. کانال‌هایی که در سقف نصب می‌شوند حتما باید با ساپورت‌های مناسب و باکیفیت به سقف متصل گردند. که به‌راحتی می‌توانید از تسمه‌های نوار برش شده‌ی فلزی جهت ساپورت استفاده کنید. هیچ‌گاه از سیم مفتولی برای ساپورت استفاده نکنید زیرا احتمال پارگی وجود دارد. 

راهنمای اجرای ساپورت برای کانال‌های فلکسیبل

-فاصله‌ی ساپورت‌ها هیچ‌گاه بیش از 4فوت یا 120سانتی‌متر نباشد.

-تسمه‌های مورداستفاده به‌عنوان ساپورت کمتر 5سانت نباشد.

-به‌هیچ عنوان از سیم مفتولی به‌عنوان ساپورت استفاده نکنید.

-در قسمتی‌هایی که طول کانال‌کشی به همراه پیچ‌و‌خم‌های زیاد هست، از ساپورت‌های بیشتری استفاده کنید و قبل و بعد از خم‌ها حتما از ساپورت استفاده کنید.

-اجازه ندهید خیز و شک دادن کانال‌های در بین ساپورت‌ها بیشتر از 5سانت باشد.

-ساپورت‌ها نباید به‌قدری محکم دور کانال‌ها بسته شوند که مانع عبور جریان هوا در کانال‌ها شوند.

-ساپورت‌ها نباید حتی عایق خارجی کانال‌ها را فشرده کند.

sepeh-tahvieh.com

 sepeh-tahvieh.com